BM Koordinatörü: Tahıl anlaşması can simidiydi!

Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna İnsani Yardım Koordinatörü Denise Brown, Ukrayna’da, son saldırıların ardından daha fazla sivilin yardıma ihtiyacı olduğunu, insani durumun daha da kötüleştiğini söyledi. Öte yandan Brown, Tahıl anlaşmasının savaş için bir “can simidi” olduğunu da vurguladı.

Brown, New York’taki BM Genel Merkezi’nde düzenlenen günlük basın toplantısına çevrim içi katılarak, gazetecilerin sorularını cevapladı. Ukrayna’yı geçen hafta ziyaret ettiğini belirten Brown, Odessa ve Mıkolayiv şehirlerinde “Rus saldırılarından kaynaklanan tahribatın büyüklüğünden” bahsetti.

Özellikle Odessa’nın, BM insani yardımlarının bölgeye ulaşması için çok önemli olduğunu ve şehirde çok sayıda BM çalışanı bulunduğunu dile getiren Brown, son birkaç hafta içinde gerçekleşen saldırılarda Odessa Limanı’nın ve şehrin merkezindeki BM ofisine birkaç yüz metre mesafedeki katedralin hedef alındığını vurguladı.

BM Koordinatörü, Ukrayna’da sivil amaçlar için kullanılan altyapıların hedef alınmasının, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın sona ermesinin “hemen ardından gerçekleştiğine” işaret etti.

“TAHIL ANLAŞMASI CAN SİMİDİYDİ”

Denise Brown, söz konusu tahıl anlaşmasıyla ilgili “Bu her iki taraf için de bir cankurtaran halatıydı. Dünyanın her yerindeki aç insanlar ve Ukrayna çiftçileri için bir can simidiydi.” dedi. Brown, Ukrayna’da havaların çok hızlı soğuduğuna dikkati çekerek yardıma ihtiyacı olan sivillerin sayısının artacağını, 2023 sonuna kadar 3,9 milyar dolar bütçeye ihtiyaç duyulacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir