‘PKK’nın en iddialı gördüğü yerde en iddialı ‘teröriçe’si etkisizleştirildi, artık tamamıyla kaybettiler’

Terör örgütüne yönelik operasyonlara hız kesmeden devam edilirken Eren Abluka Sonbahar Kış-26 Şehit J.Uzm.Çvş İslam Çubuk (Bestler Dereler) 2023-1 Operasyonu kapsamında da flaş bir gelişme yaşandı.

Bu operasyonda Türkiye’deki en üst düzey terörist olan Kırmızı Kategoride aranan sözde Botan Saha Sorumlusu Leyla Amed kod adlı Hamiyet Yalçınkaya’nın etkisiz hale getirildiği bildirildi.

BAKANLIK DETAYLARI PAYLAŞTI

İçişleri Bakanlığı da operasyona ilişkin detayları paylaştı. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı; Şırnak İli, Merkez İlçesi, Bestler Dereler Bölgesinde Şırnak J.Bölge K.lığı koordinesinde Çakırsöğüt J.Komd.Tug.K.lığı ve Şırnak İl J.K.lığına ait unsurlarca 07 Mart 2023 tarihinde başlayan ve halen devam eden Eren Abluka Sonbahar Kış-26 Şehit J.Uzm.Çvş İslam Çubuk (Bestler Dereler) 2023-1 Operasyonu kapsamında, 22 Ocak tarihinde Şırnak Besta Giresinumu Bölgesinde toplam 7 terörist etkisiz hale getirilmişti.

Çatışma bölgesinde yapılan arama tarama faaliyetinde etkisiz hale getirlen teröristlerden birinin, yurt içindeki en üst düzey terörist olan Kırmızı Kategoride aranan sözde Botan Saha Sorumlusu Leyla Amed kod adlı Hamiyet Yalçınkaya olduğu belirlendi.

BAKAN SOYLU: TERÖRİST SARI TORBADA

‘Durmak yok’ başlığıyla açıklama yapan Bakan Soylu, Türkiye’de en üst düzey teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Soylu açıklamasının devamında şunları söyledi; Eren Abluka Bestler Dereler Operasyonu’nda Türkiye’deki en üst düzey terörist olan; Sözde Botan Saha Sorumlusu Kırmızı Kategorideki Leyla Amed kod adlı Hamiyet Yalçınkaya sarı torbada. Kahraman Jandarma’mıza tebrikler

OPERASYONUN ÖNEMİ

Bu operasyonla PKK’da nasıl çözülmeler olur? Bestler Dereler bölgesinin stratejik önemi nedir? Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Türkiye’deki en üst düzey teröristin etkisiz hale getirilmesiyle ilgili milliyet.com.tr’den Sercan Dinç’e çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Ağar’ın açıklamaları şöyle;

“PKK’NIN EN İDDİALI ‘TERÖRİÇE’Sİ, SEMBOL BİR İSİM ETKİSİZLEŞTİRİLDİ'”

Sözde ‘Botan’ diye tanımladıkları yer terörün kendisini en güçlü, en iddialı gördüğü yer. Aslında bizim Bestler Dereler diye tanımlamış olduğumuz yerin terörle mücadele tarihinde de son derece önemli bir yeri var. Biz şöyle bir cümle kurardık; Terör “Dereler’de başladı, Dereler’de biter” diye temel bir yaklaşımımız vardı. Şimdi sözde ‘Botan’ eyalet sorumlusu PKK’nın kendini en güçlü ve en iddialı gördüğü yerde en iddialı ‘teröriçe’si diyebiliriz ki onlar için son derece sembol bir isim… Tabiri caizse bir terör tanrıçası… Böyle bir figür bir kere etkisizleştirildi.

“ÖRGÜTÜN İNANCINI, GÜVENİNİ SARSAN BİR ETKİ ODAKLI HAREKAT BU”

Bu açıdan bakıldığı zaman örgütün moralini, motivasyonunu, inancını, güvenini sarsan bir etki odaklı harekat bu. Bu açıdan son derece önemli. Öteki tarafıyla Bestler Dereler hala tutunmaya çalıştığı, hala bir şekilde terörist barındırmaya çalıştığı en önemli yerlerden bir tanesi. Çünkü onlar için sembol bir yer. Bestler Dereler’de önemli bir teröristin bu şekilde etkisizleştirilmesi bizim açımızdan da son derece önemli bir moral değer. Yani örgüt üzerinde koymuş olduğumuz inisiyatifler açısından.

“ARTIK TAMAMIYLA KAYBETTİLER”

Batı’da Domuz Dağı-Kırmızı Tepe, Doğu’da Gırireşti Tepe, Kuzey’de Gavur Tepe, Güney’de Eksik Dağ-Yün Tepe, Merkezde Mehmet Yusuf ve Giresimunu Dağı… Terörün her zaman bu dağlarda yuvalanmak için onların aradıkları fırsatı sundu. Ama artık tamamıyla kaybettiler ve en nihayetinde terörist sayıları Şırnak genelinde bile çok aza düşmüşken (Cudi, Gabar, Bestler Dereler) bunun öldürülmesi açıkçası teröre vurulan en önemli darbelerden bir tanesi oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir