Güvenlik kaynakları: 2019’da diplomat Köse’nin şehit edildiği saldırının faili hava saldırısında etkisiz hale getirildi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Irak’ın kuzeyine yönelik gerçekleştirilen hava harekatında etkisiz hale getirilenler arasında, diplomat Osman Köse’nin Erbil’de şehit edildiği saldırının faillerinden PKK’lı Cemil Akar’ın da bulunduğu belirtildi.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, MİT, Türk diplomat Köse’nin 17 Temmuz 2019’da görev yaptığı Irak’ın Erbil şehrinde gittiği bir restoranda şehit edilmesinin ardından çalışma başlattı.

Saldırının ardından güvenlik kamerası görüntülerinin kare kare yapılan detaylı incelemesinde, saldırıyı gerçekleştirenler ve onlarla işbirliği yapanlar da tespit edildi.

Saldırıyı gerçekleştirenlerden birinin “Renas Derik” kod adlı Cemil Akar olduğu belirlendi.

Olay sonrası derinleştirilen istihbarat çalışmalarıyla PKK’lı Akar’ın Erbil’den Süleymaniye bölgesine, oradan da Kandil’e geçtiği öğrenildi.

Hava harekatıyla etkisiz hale getirildi

MİT ve TSK’nın Irak’ın kuzeyinde düzenlediği hava harekatında hedeflerin başarıyla vurulduğu, çok sayıda hedefin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Yürütülen istihbarat çalışmalarında, etkisiz hale getirilenler arasında, diplomat Köse’nin şehit edildiği saldırının faili terörist Akar’ın da yer aldığı saptandı.

Akar’ın, 2014 sonunda yasa dışı yollarla Türkiye’den Suriye’ye geçerek, terör örgütü PKK’nın kırsal kadrolarına katıldığı, daha sonra da Irak Mahmur’da örgüt faaliyetlerine devam ettiği öğrenildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir